Eesti tähistab täna 100 aastat diplomaatilisi suhteid ja sõprust Belgiaga

Täna, 26. jaanuaril 100 aasta eest tunnustasid Liitlaste ülemnõukogu liikmed – Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Belgia ja Itaalia valitsused – Eesti Vabariiki de jure. Samal päeval sõlmiti ametlikud suhted ka Jaapaniga.

27. jaanuaril 1921 teatas Postimees: „Lõpulik tunnistamine – seda ju „õiguse järele“ ehk de jure tunnistamine tähendab – Lääne suurriikide poolt, avab Eesti rahvale täielikult tee riiklikelt iseseisvate rahvaste aulikku peresse. Igasugused kahtlused ja umbusaldused selle kohta, kas Eesti rahvas kõigest omast vabaduseihast ja iseseisvuse võitluse vahvusest hoolimata suudab riiklikku iseseisvust kindlasti alal hoida, on lõpliku tunnistamisega Lääne suurrahvaste keskel täielikult kõrvaldatud.“

Suurriikide de jure tunnustamisega kaasnes suurem poliitiline ja territoriaalne julgeolek ning see avas tee järgnevatele tunnustustetele ja andis võimaluse sõlmida sõprussidemeid ja edendada kaubavahetuse kaudu majanduslikku heaolu.

Sada aastat tagasi sõlmitud sõprussuhted on tugevad ka tänapäeval. Eestil on saatkonnad nii Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Belgias, Itaalias kui ka Jaapanis, meie suhtlus on tihe rahvusvahelistes organisatsioonides ja kahepoolselt.

Juubeliaastaks oleme koostanud Eesti ja Belgia suhete ajajoone. See on kronoloogiline ajalooliste fotode, dokumentide ja tekstide galerii, mis annab ülevaate kahe riigi vaheliste suhete unikaalsetest ja olulistest hetkedest 100 aasta vältel. Loe Eesti ja Belgia suhete kohta ajajoonelt SIIT.

Head ajarännakut!

Allikas: Välisministeerium